یک‌ مقام اداره خودگردان شمال سوریه هشدار داد:

جنگ آبی ترکیه علیه سوریه فاجعه‌ بار است

یک‌ مقام در اداده خودگردان شمال سوریه اعلام کرد:پایین امدن‌سطح آب فرات توسط ترکیه منجر به اثرات فاجعه باری در منطقه بویژه در سوریه و عراق در فصل کشاورزی آینده می‌شود.

به گزارش موکریان آنلاین، یک مقام مسئول در اداره مدنی در رقه در شمال سوریه، روز گذشته نسبت به اثرات فاجعه بار پایین‌آمدن سطح آب فرات توسط ترکیه در فصل کشاورزی آینده هشدار داد.

این منطقه از ابتدای سال جاری با کاهش سطح آب رودخانه فرات به دلیل مهار آب رودخانه فرات از سوی ترکیه و همچنین خشکسالی به دلیل کمبود بارندگی در زمستان سال گذشته، مواجه شده است.

شیخ نبی خلیل، رئیس اداره عملیات و آبیاری کمیته کشاورزی شورای مدنی رقه، گفت: جریان آب فرات که وارد خاک سوریه می شود همچنان کم است و با نیاز آبی منطقه مطابقت ندارد.

خلیل در گفت‌وگو با رسانه‌های شمال سوریه توضیح داد، نشانه‌های اثرات نزول آب رودخانه فرات از طریق کاهش تولید فصلی و کاهش سطح آبی و همچنین ابهام پیرامون وضعیت آینده بحران آبی منطقه همچنان مشهود است.

وی افزود: کمیته زراعت و آبیاری ضرورت پایبندی به طرح کشاورزی و در نظر گرفتن کمبود آب را به اطلاع روسای انجمن های کشاورزی و اتحادیه کشاورزان رسانده است.

کمیته کشاورزی و آبیاری در رقه از یک طرح کشاورزی مبتنی بر تقسیم اراضی کشاورزی آبی به میزان ۶۵ درصد برای فصل زمستان و ۳۵ درصد برای فصل تابستان از کل مساحت ۱۰۰ هزار هکتاری پیروی می کند.

خلیل از نهادهای بین‌المللی خواست تا ترکیه را تحت فشار بگذارند تا به توافقنامه توزیع عادلانه آب‌های رودخانه فرات پایبند باشد و از آب به عنوان سلاحی برای فشار بر ساکنان مناطق مدیریت خودمختار استفاده نکند.

ترکیه همچنان به نقض توافقنامه امضا شده بین این کشور و دولت سوریه در سال ۱۹۸۷ ادامه می‌دهد که بر اساس آن جریان آب رودخانه فرات از ترکیه به سوریه ۵۰۰ متر مکعب در ثانیه ذکر شده است اما در حال حاضر به زیر ۲۰۰ متر مکعب در ثانیه رسیده است.