انتشار بزرگترین پروژه‌ی تاریخ‌نگاری کردستان در تهران

منصور جهانی ـ مجموعه 6 جلدی «جنبش بارزان» توسط انستیتو فرهنگی کردستان در تهران، به قلم «بهرام ولدبیگی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر تاریخ معاصر، توسط نشر «ثالث» منتشر شد.

به گزارش موکریان آنلاین؛ «جنبش بارزان» عنوان مجموعه‌ای ۶ جلدی است که بالغ بر ۲۳۰۰ سند منتشر نشده از آرشیو مرکز اسناد استانبول، مرکز اسناد دیپلماسی وزارت امور خارجه ایران، مرکز اسناد ملی ایران و اسناد در مطبوعات و نشریات ایران را در خود جای داده است که در راستای پروژه تدوین تاریخ‌نگاری جنبش کردستان به تلاش و قلم «بهرام ولدبیگی» روزنامه‌نگار و پژوهشگر تاریخ معاصر گردآوری، تدوین و تحلیل گردید و در اختیار علاقمندان به تاریخ ایران و کردستان قرار گرفته است.

این اثر که در نوع خود بزرگترین پروژه تاریخ‌نگاری کردستان است با بهره‌مندی از اسناد معتبر در مراکز اسناد و آرشیو در ایران و ترکیه در مجموعه‌ای ۶ جلدی با دو زبان کردی و فارسی منتشر شده است. این مجموعه‌ی تاریخ‌نگاری مبارزات و حیات سیاسی سه شخصیت صاحب نام کردستان از جمله؛ شیخ «عبدالسلام بارزان»، شیخ «احمد بارزان» و ملا «مصطفی بارزانی» را در یکصد سال اخیر از لابلای اسناد و در راستای مبارزه با فراموشی تاریخی منتشر شده‌اند.

بهرام ولدبیگی مدیر انستیتوی فرهنگی کردستان در تهران درباره تازه‌ترین اثر خود در حوزه تاریخ‌نگاری گفت: این اثر که در واقع بزرگترین پروژه تاریخ‌نگاری کردستان به شمار می‌رود؛ در آن برای اولین بار سعی شده است جنبش بارزان و سه رهبر کردها را بر پایه و اسناد و مکاتبات رسمی و دیوانی ایران و عثمانی مورد کنکاش، تحلیل و بررسی قرار ‌دهد، همچنین تلاش شده است تا مدلی جامع و قابل قبول در تدوین تاریخ‌نگاری کردستان بر پایه اسناد ارائه نماید که مورد استفاده پژوهشگران و حوزه تاریخ‌نگاری قرار گیرد.

ولدبیگی در خصوص انتشار و در دسترس قرار گرفتن این مجموعه نفیس برای خوانندگان تأکید کرد: در آینده نزدیک، طی مراسمی در شهر اربیل پایتخت اقلیم کردستان عراق با حضور شخصیت‌های علمی، سیاسی و فرهنگی کردستان و ایران رونمایی می‌شود و سپس در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ و همزمان با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که بزرگترین رویداد فرهنگی در ایران قلمداد می‌شود؛ رونمایی خواهد شد.

«بر تارک طوفان» عنوان کتاب دیگری از بهرام ولدبیگی است که جنبش ملا «مصطفی بارزانی» را از منظر مطبوعات ایران و جهان مورد کنکاش و بررسی قرارداد، این اثر که پیش‌تر در سال ۱۳۹۵ در تهران منتظر و رونمایی شد و در سال ۱۳۹۶ به عنوان «کتاب سال کردستان» انتخاب شد.

مجموعه ۶ جلدی «جنبش بارزان» به دو زبان کُردی و فارسی و در ۵۲۹۲ صفحه با عناوین ذیر چاپ و منتشر شده‌اند؛
۱ ـ شیخ «عبدالسلام بارزان» در اسناد ایران و عثمانی در ۶۷۶ صفحه
۲ ـ شیخ «احمد بارزان» در اسناد ایران در ۹۵۵ صفحه
۳ ـ ملا «مصطفی بارزانی» در اسناد ملی ایران در ۹۳۳ صفحه
۴ ـ شیخ «عبدالسلام بارزان» له به‌لگه‌نامه‌کانی ئیران و عوسمانی‌دا در ۶۷۶ صفحه
۵ ـ شیخ «احمد بارزان» له به‌لگه‌نامه‌کانی ئیران‌دا در ۱۱۱۹ صفحه
۶ ـ ملا «مصطفی بارزانی» له روانگه‌ی روژنامه‌کانی ئیران‌دا در ۹۳۳ صفحه.